Search
flu_mask_0

چرا ورزشکاران حرفه‌ای کمتر از دیگران بیمار می‌شوند؟

یکی از مهارت‌های ورزشکاران حرفه‌ای جلوگیری از بیمار شدن است. در اینجا منظور از بیماری نه تنها مصدومیت‌های گاه و بی گاه حین ورزش، بلکه جلوگیری از سرماخوردگی و بیماری‌های عفونی و ویروسی است که هر کدام به نوبه‌ی خود می‌توانند تمرینات و مسابقات یک ورزشکار حرفه‌ای را تحت الشعاع قرار دهند.

به تازگی تحقیقی با حضور ۱۶ ورزشکار المپیکی انجام شده که طبق نتایج به دست آمده، این ورزشکاران به طور متوسط تنها ۱۴ روز از سال را درگیر بیماری‌های تنفسی و آلرژیک و یا عفونت‌های سیستم گوارش و مسمومیت هستند. در مقابل افرادی که به طور پیوسته و نه با هدف قهرمانی ورزش می‌کنند، به طور معمول ۲۲ روز از سال را درگیر بیماری هستند. اما دلیل این تفاوت در چیست؟

شاید بتوان گفت ورزشکاران المپیکی از سیستم ایمنی بالاتری برخوردارند و در برابر بیماری‌ها و عفونت‌ها سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. همچنین این دسته از ورزشکاران به بهداشت فردی، تغذیه صحیح و سالم و خواب مناسب توجه بیشتری نشان می‌دهند.

حال قصد داریم تا به دلایل بروز بیماری در ورزشکاران بپردازیم. سفر هوایی به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل بیماری شناخته می‌شود و طبق تحقیق انجام شده ورزشکاران ممکن است از ۱ روز تا یک هفته پس از انجام یک سفر هوایی دچار بیماری‌های عفونی شوند. دلیل این امر را نیز می‌توان هوای خشک، هواپیماهای پرجمعیت، استرس سفر و… عنوان کرد. این در حالی است که سفرهای هوایی برگشت که درست ساعاتی پس از انجام مسابقه انجام می‌شوند، ورزشکاران بیشتری را دچار بیماری می‌کنند؛ چرا که باید علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد استرس، فشار و خستگی مسابقه را نیز اضافه کنیم. بنابراین توصیه می‌شود ورزشکاران پس از اتمام مسابقه یک روز استراحت کنند و سپس از طریق سفر هوایی به محل زندگی خود بازگردند.

مورد دیگری که باید به آن توجه شود، آمار بیشتر بیماری و طولانی بودن مدت درمان آن در طی پاییز و زمستان است. نکته جالب توجه آمار تقریبا یکسان بیمار شدن حتی در میان اسکی‌بازانی است که حجم پرفشار تمرینات خود را در طی تابستان انجام می‌دهند. بدین ترتیب شاید بتوان علاوه بر هوای سرد در فصول نیمه دوم سال، کمبود ویتامین دی را نیز در بروز بیماری دخیل دانست.

حال شاید فکر کنید یکنواختی بیشتر احتمال دچار شدن به بیماری را افزایش می‌دهد؛ اما واقعیت برخلاف این است و طبق تحقیقات هرچه یکنواختی تمرینات بیشتر باشد احتمال بیمار شدن ورزشکاران کمتر است؛ چرا که بدین ترتیب ورزشکاران به صورت منظم و با شدت یکسان و یکنواختی تمرین می‌کنند و از فشار ناگهانی که ممکن است موجب تضعیف سیستم بدنی شود خودداری می‌کنند.‌ به این نکته توجه کنید که منظور از یکنواختی ، شدت انجام تمرینات مورد بحث نیست و تنها یکنواختی آن در مرور زمان مورد توجه است.

با توجه به یافته‌های این تحقیق می‌توان اینگونه متصور شد که ورزش کردن چنانچه به صورت پیوسته و با برنامه‌ریزی باشد موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و در مقابل برنامه‌های ورزشی یک روزه‌ی سنگین سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند.

 

:منبع

Bicyclingسردبیر سایت - مربی درجه 2 دوچرخه سواری


2 دیدگاه در “چرا ورزشکاران حرفه‌ای کمتر از دیگران بیمار می‌شوند؟

پاسخ دهید

product_11_01

با عضویت در خبرنامه چرخ باز در قرعه کشی یک دستگاه دوچرخه پینارلو شرکت کنید

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)